Ozon Tedavisi Nedir ?

Canlı organizmalar için en önemli element hangisidir diye sorulsa, kuşkusuz en önce, tek bir şey söylenir; OKSİJEN. Oksijenin yokluğunda bir canlılığın sürdürülmesi imkansızdır.

Tüm canlı dokuların hayatta kalabilmeleri için gereken en önemli elementtir. Dışardan oksijenin alınması ve tüm dokulara ulaştırılmasını sağlayan sistem, solunum sistemidir. Sistemin en önemli organı akciğerlerdir. Akciğerlerle oksijeni alınır, hava kesecikleri yardımıyla, kılcal damarlara oradan kanın içerisine verilir, ve bu kan akımı ile de tüm organ doku ve hücrelere dağıtılır. Sağlığın kalitesi, bu dağılımın düzgün, sistemli ve doyurucu olması ile alakalıdır.

Ozon ,oksijenin kimyasal bir kuzenidir. Oksijen atmosferde; oksijen atomu (O), oksijen molekülü (O2) ve ozon (O3) olarak üç değişik biçimde bulunur.Yüksek enerjiye sahip güneş ışınlarının normal oksijen moleküllerine (O2)  çarpmasıyla ortaya çıkan oksijen atomlarının (O) diğer oksijen molekülleriyle (O2) birleşmesi sonucunda ozon (O3) meydana gelir.

Burada bahsedilmesi gereken diğer başlığımız da “Serbest Radikaller”dir

Ozonlama ise, yaklaşık yüz yıldır bilinen bir teknoloji olmasına rağmen kıymeti daha yeni anlaşılmaktadır.

Serbest radikaller kanser, damar tıkanıklığı, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı ve diğer pek çok hastalık ile bağlantılıdır. Serbest radikallerin ayrıca, yaşlanmayla da bağlantısı vardır.

Serbest radikalleri meydana getiren maddeler yediğimiz yiyeceklerde, aldığımız ilaçlarda soluduğumuz havada ve içtiğimiz sularda bulunabilir. Bunlar arasında kızarmış gıdalar, alkol, sigara, böcek ilaçları ve havayı kirleten maddeler de bulunur.

Serbest radikaller aynı zamanda metabolizma gibi kimyasal süreçlerin doğal yan ürünleridir.; Serbest radikalleri, hücredeki çeşitli kimyasal tepkimeler sonucu açığa çıkan atıklar olarak da tanımlayabiliriz.. Üretildiklerinde, vücuttaki hücrelere zarar verirler

Ozon gazı ile bu rahatsızlıklara neden olan “Serbest Radikal”lerden kurtulabilmek mümkündür. Bu sayede daha sağlıklı ve güçlü bir bedene kavuşmak mümkün olur.

Medikal Ozon Tedavisi,;

Temel olarak 2 güçlü etki oluşturur;

  • Tüm vücut doku ve organlarının yeterli oranda oksijenlenmesini sağlayarak,
  • Vücudumuza zarar veren “Serbest Radikaller”in vücuttan atılmasını sağlayarak salığımıza kavuşmamıza yardımcı olur.